Olson Kundig designade en kompakt bostad i Brasilien som fungerar som en avskild tillflyktsort från stadslivet. Rio House färdigställdes för ett par som bodde i den urbana kärnan i Rio de Janeiro i många år. Det ligger bredvid nationalparken Tijuca med utsikt över staden, havet och den berömda Kristus Frälsaren.
Olson Kundig ville utforma ett hus som var så litet som möjligt i hans tropiska djungel. I huvudsak en stål- och glaslåda svävar det 139 kvadratmeter stora huset över mark som är strukturellt stött av två betongpelare.
Projektet ligger i Juçara palmer och Cariniana träd på en 3,1 hektar stor plats och utnyttjar dess läge och klimat. Bottenvåningen har en avskärmad veranda och ett utekök med en inomhus- / utomhus spis. På övervåningen finns ett sovrum i norr och vardagsrum i söder – inklusive kök, matplats och vardagsrum.
Lokala konstruktionstekniker har använts i hela huset, inklusive väggar av betongplattor och innerväggar av färgat gips över terrakotta. Arkitekterna säger att målat rostfritt stål av marint kvalité – det huvudsakliga materialet i hemmet – tål det fuktiga klimatet där korrosion är ett problem. Manuella svängfönster, ett karakteristiskt inslag i Olson Kundigs arbete, och infällbara fönsterväggar med insektsskärmar säkerställer naturlig ventilation. Slutligen tillåter solvattenuppvärmning att huset fungerar under intermittenta strömavbrott. Kolla in de häftiga bilderna på detta fantastiska hus nedan!